11 октомври 2008

"Кошмари преди Коледа" = удоволствие поне един път месечно


Помня кога се появи „Кошмари преди Коледа” - както всеки си казва „скоро беше, преди 2-3 години”, така и аз се заблуждавах, докато не осъзнах, че вече са 15! Така че съвсем основателно филмът може да се настани в моя „кът от киноисторията”. За всеобща радост популярността на „Кошмари...”-те нараства с годините, както и броят на неговите фенове.

Когато в началото на 80-те години екстравагантен млад аниматор в компанията „Disney” пише поема в три страници, озаглавена „Кошмари преди Коледа”, никой не предполага, че десетина години по-късно той ще е режисирал един „Бийтълджус”, два „Батман”-а и един-Едуард-с-ръце-ножици. През 1982г. с 60 000 долара от „Disney” Тим Бъртън прави 6 минутната „стоп-моушън” анимация „Винсънт” - история за момче, обсебено от Едгар Алън По, което е почитател на актьора Винсънт Прайс, отдавнашен идол и вдъхновение за самия Тим Бъртън. Успехът на филмчето кара компанията да се замисли дали да не направи специално за празничните дни преди Нова година 30-минутен вариант за телевизия на „Кошмари преди Коледа” - стига се до визия, стори-бордове, и дори до първообрази на някои от персонажите. Проектът замира, но Бъртън не се отказва от идеята си. През 1990г. той открива, че „Disney” все още държат правата за филмирането й и настоява, че е време да я реализират, въпреки че по това време вниманието му все по-настоятелно окупира „Завръщането на Батман”.


Първоначалният вариант за префасониране на поемата в сценарий отпада, но в главата на Бъртън все по-често се върти идеята да направи от мрачната си приказка мюзикъл. За целта той ангажира дългогодишния си приятел и сътрудник Дани Елфман. Заедно конструират сюжета и правят две-трети от песните, а режисьорът Хенри Селик поема щафетата и започва снимки с екип от 200 души аниматори през юли 1991г. в Сан Франциско.

Режисьорът използва интересна метафора - „Бъртън снесе яйцето, аз трябваше да го измътя!” Задачата му е да направи така, че филмът да изглежда като „на Тим Бъртън”, а в същото време ексцентричният автор на сюжета не успява да се навърта много около снимачната площадка (пък и за него самият процес на тази особена куклена „стоп-моушън” анимация е „убийствено бавен”), защото освен с режисиране на летящи прилепи, се занимава и с подготовката на „Ед Ууд”. Елфман, който с удоволствие и жар работи по проекта, споделя, че това е една от най-лесните задачи, с които се е справял някога - освен, че композира песните, той пее вместо Тиквения крал на град Хелоуин. За гласовете на персонажите се прави нарочен кастинг, която печелят Кристофър Сарандън - за Джак и Катрин О’Хара - за парцалената кукла Сали.

Изказани са известни резерви относно злодея Уги-Буги (големия чувал от зебло, пълен с буболечки, който е пристрастен към комара) от страна на граждански асоциации за правата на цветнокожите в САЩ, но режисьорът опровергава всякакви съмнения, че може да има дори и намек за расистки елемент при създаването на този персонаж.


Когато идва време за появата на филма на екран, „Disney” го пускат от името на „Touchstone Pictures”, защото „филмът е прекалено мрачен и страшен за деца”. Тъй като бюджетът му не може да се сравнява с тези на традиционните анимационни блокбастъри, от него не очакват нищо конкретно - всички са подготвени за лоши резултати. Премиерата на „Кошмари преди Коледа” е на 9 октомври 1993г. на Ню Йоркския филмов фестивал, пуснат е по екраните 20 дни по-късно, а печалбата от първия му „тур” пред публика е 50 млн. долара! Филмът е номиниран за „Оскар” за визуални ефекти и за наградата „Хюго”. Губи и двата приза заради „Джурасик парк”, но пък печели наградата „Сатурн” (на Академията за научна фантастика, фентъзи и хорър филми) в категорията „Фентъзи”. Промъкналата се през 2001г. идея за продължение в стил компютърна анимация е категорично отхвърлена от Бъртън. „Филмът е уникален в този вид и хората го харесват именно такъв - твърди режисьорът. – Представяте ли си „посещение” на Джак при Великденския заек? Ще се опитам възможно най-дълго да опазя идеята в чистия й вид, както я харесват хората във филма!” В света на видеоигрите „Кошмари преди Коледа” вече имат култов статус; филмът е преиздаван няколко пъти на домашни носители, с различни допълнителни материали: документални кадри, отпаднали сцени и какво ли още не. Новото пускане на екран в 3D формат в Щатите на два пъти добавя приходи в милиони долари към актива на филма - натрупаната сума до момента е почти 75 млн. долара!
Хорът на критиците е единодушен: „Кошмари преди Коледа” е шедьовър! Трудно може да се намери различно мнение, пък и познайте дали сме търсили... Нали стана ясно, че ТОЗИ филм е един от най-любимите ми?!
P.S. повече от година не съм се разделяла с една страхотна значка на Тиквения крал, и мине-не-мине месец, си пускам пак филма - ей така, да ми повиши настроението и да си попея на воля заедно с чаровните му герои. На фона на кръглата луна се очертава тънък, болезнено слаб силует. Носи фрак и папийонка, а в празните дупки на гладкия бял череп горят две пламъчета. Мъчно ли ви е за самотния Джак? И на мен - много...